facebook
 
Federacja UFR (Universal Fighting Rules) została założona w 2010 roku przez znanych polskich kickboxerów, Piotra Bąkowskiego i Łukasza Makarewicza. Jej narodzinom przyświecała idea rozwoju sportowego po przez możliwie szeroką konfronatcję różnych, podobnych do siebie stylów walki. Innym powodem powstania projektu było stworzenie w Polsce, na wzór innych krajów Europy,  równie nowoczesnej i prężnej pod każdym względem organizacji sportowej. Początkowo federacja UFR działała jedynie na terenie Polski. Szybko jednak zyskała współpracowników na całym świecie i przerodziła sie w organizację międzynarodową. W 2014 r. oficjalnie na jej czele stanął Piotr Bąkowski, który objął funkcję Prezesa UFR World. W tym czasie jego przyjaciel,  Łukasz Makarewicz, przyjął funkcję Prezesa UFR Polska koordynując działania UFR na terenie kraju.
 
Pomysł powstania UFR narodził się  w samochodzie, w upalny lipcowy dzień w drodze na zgrupowanie Kadry Polski Kickboxingu w Pułtusku. Twórcy pomysłu szybko przystąpili do realizacji planu. Łukasz Makarewicz, walczący dla Kadry Narodowej Niemiec kickboxingu WAKO, podjął decyzję o powrocie na stałe do Polski. Piotr Bąkowski natomiast zrezygnował z funkcji Członka Zarządu i Trenera Kadry Polski w Polskim Związku Kickboxingu. 
 
Nowy projekt z założeń zakładał szeroką współpracę międzynarodową, dlatego przyjęto angielską nazwę UFR (Universal Fighting Rules - Uniwersalne Reguły Walki).  Rozwój organizacji za granicą możliwy był dzięki szerokim znajomościom założycieli na światowej arenie sztuk walki. Dzięki temu pierwsze Mistrzostwa Polski UFR miały już międzynarodowy charakter. Odbyły się one podczas największej imprezy  w Polsce - Mazovia Cup International, której organizatorem od 2006 roku był Piotr Bąkowski.
 
Po sukcesie Mazovia Cup International 2010, nowa federacja ruszyła z hukiem. W 2011 roku odbyło się kilka turniejów UFR, a chętnych na ich organizowanie wciąż przybywało. W 2012 roku powstała Kadra Polski UFR, a jej najlepsi zawodnicy zostali rok później objęci finansowaniem ze strony Zarządu UFR. W 2014 roku zaplanowano pierwsze Mistrzostwa Świata UFR w ramach prestiżowej imprezy "Unifikowane Mistrzostwa Świata" a Mazovia Cup International zyskała statut Pucharu Europy.
 
Początkowo federacja UFR i jej nowa dyscyplina miała konfrontować jedynie zawodników tzw. stylów „uderzanych” (stójkowych), jednak od 2012 roku, w związku z szerokim zainteresowaniem,  wprowadzone zostały także walki na zasadach MMA. 2014 rok przyniósł kolejne zmiany. Wśród regulaminów federacji pojawił się kickboxing. Wiązało się to bezpośrednio z nawiązaniem wspólpracy UFR z WKA (World Kickboxing and Karate Association) oraz WKSF (World Kickboxing and Karate Sport Federation).
 
Nowa federacja stworzyła własny regulamin sportowy UFR Rules, który z czasem przerodził się w odrębną dyscyplinę. Pierwsza runda odbywa się jedynie przy użyciu rąk, druga dodatkowo z kopnięciami w głowę i tułów, w trzeciej asortyment technik uzupełniają kopnięcia low-kick i uderzenia kolanami. Nowy regulamin szybko zyskał popularność i dawał nowe, ciekawe możliwości w walce międzystylowej. Pierwsza runda dawała największe szanse zawodnikom preferującym boks, druga runda promowała zawodników lubiących wysokie kopnięcia, w trzeciej rundzie tracili oni przewagę na rzecz zawodników muay thai i K1, preferujących kopnięcia w uda. Taki regulamin wymaga od zawodników nie tylko wszechstronności i taktyki, ale także znajomości swoich atutów oraz umiejętności narzucenia przeciwnikowi swojego stylu walki. Szybko okazało się, że zdobycie Mistrzostwa na zasadach UFR wymaga specjalnego przygotowania i oddzielnego treningu.
 

Raport UFR Polska 2010 - 2104

STOPNIE  UCZNIOWSKIE (pasy uczniowskie) 2576
STOPNIE MISTRZOWSKIE (czarne pasy) 51
LICENCJE INSTRUKTORSKIE 33
LICENCJE SĘDZIOWSKIE 65
ZAWODNICY KADRY POLSKI UFR 91
ZGRUPOWANIA  SZKOLENIOWE 52
OBOZY SZKOLENIOWE 12
ZAWODY OGÓLNOPOLSKIE 25
ZAWODY MIĘDZYNARODOWE 6
UCZESTNICY ZAWODÓW UFR 4750
UCZESTNICY WYJAZDÓW NA TURNIEJE ZAGRANICZNE 250
WALKI O TYTUŁY ZAWODOWE UFR PRO 24